pridal: Richie 9-5-2012
St. žiaci po M-SR na konečnom 3. mieste

4. - 6. mája sa v Športovej Hale v Spišskej Novej Vsi uskutočnil finálový turnaj Majstrovstiev Slovenskej Republiky v kategórii starších žiakov. Štartovali v ňom družstvá, ktoré sa po dlhodobej časti umiestnili na 1. - 4. mieste, konkrétne domáca Spišská Nová Ves, Levice, Považská Bystrica a nechýbalo ani naše družstvo Žiliny. Po dlhodobej časti sa dalo očakávať, že o prvé tri miesta sa pobijú tímy SNV, Levíc a Žiliny, od Považskej Bystrice sa veľký výsledok nedal očakávať, no tí, čo sa prebojujú na M-SR na poslednom mieste neraz vedia potrápiť a aj zdolať favorizované tímy a ináč tomu nebolo ani teraz. No ako to už býva, majstrovstvá veľakrát pomenia výsledné poradie družstiev od základov, a tak sa dal očakávať vyrovnaný turnaj...

Piatok 4.6.2012:

MBK Victoria Žilina - Basketbal Levice 55:67 (30:29)

Slavík 13, Surovčík 11, Grísa 11, Ďuriš 10, Ďurčík 5, Zachar 4, Kuzma 1

Súper z Levíc začal s vysokým nasadením a hneď v úvode získal mierny náskok. Žilinčania, ale dokázali odpovedať a tak sa prvý polčas niesol vo vyrovnanom duchu. V druhom polčase ale Levičania zlepšili obranu, a žilinskí hráči sa len z ťažka presadzovali. V závere štvrtiny síce ešte znížili na rozdiel 6 bodov, no následne súper opäť začal odskakovať na dvojciferný počet. Levice boli aktívnejšie, pasivita a neplnenie tak ako útočných, tak isto aj obranných úloh Žilinčanov doviedli k vôbec prvej prehre za všetky sezóny s týmto súperom, no zaslúženej.

BK 04 AC LB Spišská Nová Ves - IMC Slovakia Považská Bystrica 116:56 (56:26)

Sobota 5.5.2012:

IMC Slovakia Považská Bystrica - Basketbal Levice 77:86 p.p. (32:30, 75:75)

BK 04 AC LB Spišská Nová Ves - MBK Victoria Žilina 90:80 p.p. (45:45, 77:77)

Surovčík 21, Ďuriš 21, Ďurčík 14, Slavík 9, Zachar 6, Kuzma 4, Horecký 2, Boroň 2, Grísa 1

Podobný zápas ako proti Leviciam, len s opačným postavením, kde Žilinčania nemali čo stratiť, keďže so Spišskou Novou Vsou ešte nikdy nevyhrali. Po prvej štvrtine to vyzeralo tak, že žiadne prekvapenie sa konať nebude. Slabé nasadenie hráčov základnej päťky umožnilo získať na konci prvej štvrtiny 12 bodový náskok pre Spišiakov. Ale hráči, čo nastúpili v druhej štvrtine priniesli obrat. Zaznamenali 34 bodov (z toho Šimon Ďuriš ich sám nastrielal v tejto štvrtine 20!!!) a dotiahli sa na polčas na vyrovnaný stav. V druhom polčase to bola ťahanica, družstvá sa striedali vo vedení. V samotnom závere mohol Lukáš Surovčík rozhodnúť o osude celého zápasu, no z dobrej pozície sa mu bohužiaľ nepodarilo úspešne zakončiť. V predĺžení padlo málo bodov, necelé dve minúty pred koncom bol stav 80:79. Spišiaci skórovali a následnou kvalitnou obranou komplikovali žilinčanom rozohrávku, tí sa len z ťažka dostali k zakončeniu, prípadne prišlo k stratám, čo súper z protiútokov využil a strhol tak vítazstvo na svoju stranu. Priebeh 4. štvrtiny trošku poznačil výkon rozhodcov, kde došlo aspoň k 5 sporným momentom, čo asi jediné pokazilo ináč výborný dojem zrejme najlepšieho zápasu na turnaji vôbec.

Hypoteticky, v prípade rovnakých výsledkoch z piatka a nedele o tom či Žilinčania by skončili prví alebo tretí rozhodli dve strely. Prvá bola v zápase Levíc, kde Miroslav Horský úspešne poslal družstvo Levíc do predĺženia v ktorom Levice nakoniec zvíťazili. Druhá bola strela Lukáša Surovčíka, ktorá taktiež mohla rozhodnúť o víťazstve Žilinčanov nad Spišskou Novou Vsou. V prípade splnenia oboch podmienok sme v nedeľu mohli cestovať ako majstri, ale ako bolo spomínané, je to len hypotéza. No aj v tomto je basketbal krásny, že každú sekundu je každé družstvo na tom ináč, vo vyrovnaných zápasoch rozhodujú detaily a maličkosti, aktuálna forma a samozrejme aj dávka športového šťastia.

Nedeľa 6.5.2012:

MBK Victoria Žilina - IMC Považská Bystrica 80:63 (47:31)

Ďuriš 18, Surovčík 15, Slavík 15, Čápek 8, Grísa 6, Kuzma 5, Horecký 5, Ďurčík 4, Zachar 4

Posledný zápas nás čakalo "malé finále", priamy súboj o tretie miesto. V súťažných stretnutiach Žilinčania s Pov. Bystricou neprehrali od minuloročných majstrovstiev, čiže 5 súťažných stretnutí v rade, preto sa očakávala povinná jazda, no po skvelom bojovnom výkone Považanov v sobotu proti Leviciam boli určité obavy o výsledok. Žilinčania sa rýchlo ujali mierneho vedenia, na čo súper okamžite reagoval oddychovým časom. Po ňom začal presovať, prakticky až do konca zápasu. Žilina robila chyby v rozohrávke, avšak darilo sa jej po prekonaní tlaku v súperovej obrane vcelku poľahky skórovať, tak isto aj dobre bránila, takže po polčase si vybudovala solídny 16 bodový náskok. Po polčase Považania síce párkrát pohrozili, no pod dvojciferný rozdiel sa už nedostali a po vyfaulovaní ich kľúčových hráčov nakoniec Žilinčania zaslúžene získali aspoň to jedno víťazstvo a tým pádom aj celkové tretie miesto, ktoré síce úspechom nie je, ale určite nie je ani sklamaním.vala povinnvala povinn

BK 04 AC LB Spišská Nová Ves - Basketbal Levice 73:61 (25:38)

Neoficiálne finále lepšie zvládol domáci celok, a tak sa radoval z titulu už po 4-krát v rade.

Šimon Ďuriš bol zaradený do All Stars „A“, Michal SlavíkLukášom Surovčíkom boli zaradení do All Stars „B“

O úspech MBK Victoria Žilina st. žiakov sa v priebehu celej sezóny zaslúžili hráči: Marián Kuzma, Martin Grega, Dávid Horecký, Lukáš Surovčík, Tomáš Boroň, Vladimír Antecký, Tomáš Čápek, Matej Matuš, Michal Slavík, Jakub Grísa, Šimon Ďuriš, Branislav Ďurčík, Andrej Zachar a Marek Čurilla.

Počas sezóny družstvo viedol Richard Uhrina, na finálovom turnaji bol vedúcim družstva Peter Bullo.

Starší žiaci - III. miesto, SNV

Horný rad zľava: Peter Bullo, Jakub Grísa, Tomáš Čápek, Michal Slavík, Matej Matuš, Dávid Horecký, Vladimír Antecký, Lukáš Surovčík, Richard Uhrina

Dolný rad zľava: Branislav Ďurčík, Šimon Ďuriš, Tomáš Boroň, Martin Grega, Andrej Zachar, Marián Kuzma